Selectează o Pagină
În data de 9 mai 2019, catedra ” Om și societate” a organizat în liceul nostru, etapa județeană a Concursului Național ” Memoria Holocaustului”. Întrecerea a avut ca scop cunoaşterea şi conştientizarea, de către copii şi tineri, a istoriei Holocaustului, a semnificaţiei acestuia ca o încălcare brutală, gravă a primului drept al omului – dreptul la viaţă. Un alt obiectiv a fost formarea şi dezvoltarea la elevi a comportamentului tolerant, democratic, a spiritului civic, a deprinderilor de participare la o comunitate fără manifestări de rasism, antisemitism, violenţă, discriminare, intoleranţă. La concurs au participat elevi din clasele a VII-a, a X și a XI-a din școli și licee din județul Bihor. Confruntarea a constat într-o probă scrisă și una aplicativă care au privit Holocaustul şi contextul în care evenimentele au avut loc. Elevele noastre au fost pregătite de doamna profesor de istorie Simona Graur- la proba teoretică și de doamna profesor de educație plastică Alina Broizan, la proba aplicativă. Ele au obținut următoarele premii: Bundea Jennifer din clasa a VII a A a obținut premiul III , iar eleva Mihuț Iarina din clasa a VII a B, a obținut mențiune. Le felicităm!
Prof. Monica Blaga