Selectează o Pagină
În data de 11 mai 2019, a avut loc Pelerinajul anual la „Mormintele Apostolilor” Bisericii Greco-Catolice. A devenit deja o tradiție ca și elevii de liceu ai școlii noastre, să participe în număr mare la evenimentele desfășurate la Sighetu Marmației, în județul Maramureș. Astfel, însoțiți de profesorii Blaga Monica, Radu Adina, Demian George și Ostahie Traian, grupul de elevi din clasele IX-XII a participat la a XVII-a ediție a Pelerinajului, pentru a asista la Sfânta Liturghie închinată Episcopilor martiri care s-au stins în închisoarea din localitate. Activitatea a continuat cu vizita la „Memorialul Victimelor Comunismului și al Rezistenței” din Sighet, apoi a „Cimitirului vesel” de la Săpânța și a Mănăstirii Săpânța Peri. A fost o experiență deosebită pentru toți, fiecare întorcându-se acasă impresionat de cele văzute și aflate și cu promisiunea sinceră ca vor reveni.
Prof. Blaga Monica