Selectează o Pagină

Între 3-5 mai 2019 s-a desfășurat la complexul Era Park Oradea a noua ediție a concursului de robotică Robotics Championship organizat de către Universitatea Oradea, Facultatea de Inginerie Managerială și Tehnologică, Departamentul de Mecatronică. Printre studenții organizatori s-au numărat absolvenții liceului nostru Szucs Cristian și Gal Oana, iar printre voluntarii organizatori s-a aflat și Sarca Daniel din clasa IX.

La cele 11 probe s-au înscris 67 de echipe formate din 196 de tineri din Oradea, Suceava, Cluj, Timișoara, București. Echipa liceului nostru formată din Pop Bogdan clasa II, Agud David și Ilisie Andrei clasa V, Georgies Victor clasa IX , Havași Andrei și Agud Mark clasa X a obținut multiple premii la secțiunile concursului: Locul 3 Lego Sumo Havași Andrei, Agud Mark, Agud David, Ilisie Andrei, locul 3 Line Follower Lego Havași Andrei, Agud Mark, Agud David, Ilisie Andrei, locul 1,2,3 Lego Sumo locul 3 Line Follower Lego Georgies Victor, locul 2 Line Follower Lego Ilisie Andrei. Pop Bogdan a participat la sectiunea Free Style.

A fost o competiție antrenantă în care elevii liceului nostru au fost susținuți și de către părinți.

 

 

Autor: prof. Sorina Miheș