Selectează o Pagină

Marţi, 14 mai 2019, elevi din clasele liceale, preocupaţi de crizele umanitare şi dornici să ajute, au participat la caravana de informare organizată de Confederaţia Caritas România, în colaborare cu Caritas Eparhial Oradea şi Caritas Catolica Oradea.

Acest eveniment, având ca scop sensibilizarea cu privire la programele de ajutor umanitar şi informarea despre iniţiativa „Voluntarii UE pentru ajutor umanitar”, face parte din proiectului internaţional TEACH – Asistenţă tehnică în domeniul ajutorului umanitar pentru organizaţiile Caritas din Europa.

 

Evenimentul a fost unul de anvergură, iar elevii noştri participanţi au avut ocazia de a afla  cum se realizează ajutorul umanitar şi care sunt motivele pentru a participa la un  proiect internaţional de voluntariat.

Autor: prof. Raţ Ildiko