Selectează o Pagină

Duminică, 26 mai 2019, Corul Liceului Greco-Catolic ”Iuliu Maniu” a cinstit memoria a două mari personalități ale neamului nostru, Simion Bărnuțiu și Iuliu Maniu, prin participarea la Sfânta Liturghie si la parastasul comemorativ de la Bocșa, prilej cu care s-au omagiat 155 ani de la trecerea in neființă a lui Simion Bărnuțiu, si printr-o vizită la Bădăcin, localitatea de baștină a patronului spiritual al scolii noastre, Iuliu Maniu.

Copiii și tinerii școlii au fost primiți cu foarte multă căldură atât la Biserica Greco-Catolică din Bocșa, de către părintele Orest Nichita, cât și la Bădăcin de către părintele Cristian Borz, care ne-a prezentat cu mult drag Biserica Greco-Catolică din localitate, Muzeul Memorial ”Iuliu Maniu” si Casa Memoriala ”Iuliu Maniu”, aflând în acest fel informații importante despre rolul celor doi oameni politici in istoria națională, despre contribuția familiilor acestora la dezvoltarea și educarea tinerilor acelor timpuri. Corul școlii noastre a adus apoi un omagiu marelui om politic Iuliu Maniu la mormântul unde ar fi trebuit sa odihnească acesta, la Bădăcin, interpretând Imnul lui Iuliu Maniu si ascultând istoria nașterii acestui imn.

Cu puternice și emoționante impresii și amintiri în suflet și în minte, mulțumim familiei Maria și Cristian Borz pentru generozitatea cu care ne-au primit și conducerii Liceului Greco-Catolic ”Iuliu Maniu” pentru sprijinul constant acordat nouă.