Selectează o Pagină
Am avut placerea de a primi vizita unor student mediciniști, din Oradea , Flaviu Chișiu și Popa Gabriel, în școala nostră, în cadrul unui parteneriat intre cele două instituții. Scopul vizitei a fost informarea elevilor cu privire la alternative alimentare sănătoase.
Elevii claselor a-IX- au invățat să aleagă alimente sănătoase și să iși prepare singuri gustări sănătoase .
,,Sănătatea nu este numai o problemă individuală, ci priveşte tot atât de mult societatea în întregime ,sănătatea nu este totul, dar fără sănătate totul este nimic’’ .             (Schopenhauer).

Dreptul la sănătate este unul din drepturile fundamentale ale omului. Conform Organizaţiei  Mondiale a Sănătăţii (OMS), sănătatea individului este definită drept ,,o stare de bine fizică, mentală şi socială, şi nu doar absenţa bolii sau a infirmităţii.’