Selectează o Pagină

Aşa am putea considera drumul iniţiatic parcurs de clasele a III-a ( A, B, C) în cunoaşterea, descoperirea şi trăirea darului credinţei pe care ni- L oferă Isus, revelat  nouă în Sfântul Sacrament al Euharistiei

Este un parcurs, un dar, o şansă pe care şcoala noastră, aflată sub patronajul Bisericii Greco-Catolice îl oferă elevilor săi alfaţi la vârsta suficientei înţelegeri ( 9-10 ani) de a-L primi pe Isus Cristos  în inimile lor , de a trăi alături de El evenimentele mai mici sau mai mari ale existenţei, de a deveni ,,apostoli di gioia” – apostoli ai bucuriei în credinţă.

E greu să cobori misterul la nivelul perceperii şi priceperii unor copii de clasa aIII-a !

Dar, animaţi de cuvintele Mântuitorului : ,, Lăsaţi copiii să vină la mine şi nu-i opriţi” (Lc, 18, 16), echipa coordonatoare a acestei nobile misiuni ( preoţi, profesori, învăţători) a organizat o serie de întâlniri, activităţi, jocuri, ieşiri în natură, ,,sesiuni de întrebări” prin care copiii au început să înţelegă rolul, rostul şi importanţa Bisericii şi  a sacramentelor.

Dintre acestea – Spovada şi Euharistia vor fi experimentate / trăite în mod solemn, Duminică, 9 iunie, de către elevii claselor a III-a , la o săptămână distanţă de întâlnirea ,,harică”  de la Blaj, cu Sfântul Părinte – Papa Francisc.

Vă invităm să fiţi alături de noi, ,,să mergem împreună”, să mulţumim Domnului pentru toate binefacerile Sale.

Înv. Lorenia Nedeianu / Bâte Florina