Selectează o Pagină

În acest an școlar 16 elevi din clasa XIB au absolvit în școala noastră examenul de certificare IC3- DIGITAL LITERACY CERTIFICATION, acreditare Microsoft. Acest lucru a fost posibil datorită parteneriatului încheiat între liceul nostru și Certipro Education SRL partener autorizat al Certiport Inc. pentru România, prin care școala noastră a devenit centru autorizat de testare Certiport.

Certiport este liderul mondial al programelor de certificare IT pentru mediul academic, forță de muncă și sector de afaceri, cu o rețea de peste 12.000 de centre de testare în lume, dintre care 150 în România, administrând anual peste 3 milioane de examene.

Responsabil de administrarea examenului Certiport în școala noastră este prof. Sorina Miheș.

Printre beneficiile acestei acreditări este posibilitatea echivalării examenului de competențe digitale în cadrul examenului de Bacalaureat.

 

Autor: prof. Sorina Miheș