Selectează o Pagină

Cu ocazia sărbătorii centenarului Colegiului Național Emanuil Gojdu, astăzi, 5 octombrie 2019, în Parcul 1 Decembrie, a avut loc dezvelirea statuii lui Emanuil Gojdu, avocat și om politic român, care a luptat pentru drepturile românilor din Transilvania.

Momentul festiv a început cu intonarea imnului de stat al României, după care a urmat slujba de sfințire a statuii, celebrată de Presfințitul Sofronie Drincec, episcop ortodox de Oradea. Ceremonia a continuat cu diverse alocuțiuni din partea autorităților locale. Momentul festiv s-a sfărșit cu depunerea de corane de flori la statuia lui Emanuil Gojdu.

La această sărbătoare a fost prezent și Presfințitul nostru Virgil Bercea, episcop greco-catolic de Oradea. Un grup de elevi, însoțiți de profesori, au fost reprezentanții din partea Liceului Greco-Catolic Iuliu Maniu, care au depus o coroană de flori în memoria lui Emanuil Gojdu.

Ne bucurăm că am putut fi alături de Colegiul Național Emanuil Gojdu la acest moment aniversar.

Autor: Dragoș Tomescu, președintele Consiliului Elevilor