În liceul nostru, la  început de an școlar se mobilizează atât angajații școlii cât și părinții copiilor, dar și copiii.

Astfel, după curățenia generală din școală, părinții au trecut „la treabă” și în curtea școlii – locul preferat al copiilor: tăticii harnici, după indicațiile domnul prof. de sport Andrei Cristea, au montat panouri noi de baschet, au înălțat gardul, mămicile și copiii au zugrăvit pereții din curte, au măturat frunzele începutului de toamnă.

Mulțumim tuturor pentru implicare.

          Unul din principiile alternativei Step by Step este colaborarea familiei cu școala. Pe lângă susținerea financiară, implicarea în activitatea de la clasă – în funcţie de solicitări sau cu propuneri personale – este un deziderat pe care mulţi părinţi şi-l asumă în mod serios.
          Astfel, mama lui Mihnea din clasa I A  împreună cu mama Alexandrei din clasa pregătitoare A, au propus și desfășoară la cele două clase un program de dezvoltare personală de-a lungul anului școlar 2019-2020.
În prima oră ne-au transpus în lumea Frunzmanilor, am stabilit un salut specific și fiecare elev s-a prezentat clasei așa cum se vede el. Așteptăm cu nerăbdare aventura să continue.
       În anul școlar 2019 – 2020 am provocat tăticii să se implice în activitățile clasei sau să propună diferite activități pe care le pot susține în clasă, în curtea școlii sau în alte locuri. Primul a fost tatăl lui Mihai, elev în clasa I A.
       Tata  Nicula, însoțit de cei doi băieții care sunt elevii școlii noastre, ne-au adus și ne-au învățat multe jocuri care dezvoltă, printre altele, gândirea logică. Cei trei coordonatori de joc, tata Nicula, Mihai și Victor au fost mândri că ne-au putut învăța un alt fel de a petrece timpul liber și am învățat că jocurile de strategie îmbunătățesc funcționarea creierului.
         Mama Andrea, mama lui David și doamnele învățătoare s-au jucat și ele, simțindu-se minunat în lumea copiilor, în lumea jocurilor. Unele din aceste jocuri vor fi achiziționate și la clasă — la solicitarea copiilor.
Felicitări, tata!

Din categoria ,, Ce pot face două mâini dibace” – o echipă de părinţi şi copii care iubesc frumosul şi îl doresc în preajma lor, s-au străduit, pe parcursul mai multor întruniri, să înveselească spaţiul din faţa şcolii ( str. Iuliu Maniu nr.38) prin asamblarea unor ronduri cu flori. Ca să le motiveze să rămână înflorite cât mai mult, le-au înconjurat cu un gărdulet vesel, rod al imaginaţiei creatoare puse în practică prin tehnică picturală. Ne dorim ca munca noastră să fie apreciată măcar printr-un zâmbet de toţi trecătorii.

Activităţi coordonate de doamnele învăţătoare de la cls. I A:                                                                                                                                                                                           Ursu Krisztina şi Dobrată Bianca