Selectează o Pagină

Miercuri, 23 octombrie 2019, elevii clasei 11 B insotiti de doamna diriginta Sorina Mihes au avut parte de o experienta deosebita, prin vizitarea expozitiilor Muzeului. Elevii au fost transpusi in atmosfera Primului razboi mondial- eliberarea orasului Oradea, prin vizitarea expozitiei “General Traian Mosoiu”, insotiti de ghidul Muzeului Diana Iancu, care le-a oferit tinerilor o adevarata lectie de istorie.

Lectiile au continuat prin testarea senzatiei de zbor, alunecare, cadere si efectele gravitatiei prin intermediul ochelarilor VR pusi la dispozitie de catre organizatori in cadrul expozitiei “Schite si mecanisme, in realitate si jocuri virtual” de Leonardo da Vinci, reproduse, pe parcursul unui an, de catre Lajos Antal.

Vizitarea s-a incheiat prin testarea prin joaca a masinariilor inventatorului in sala de jocuri spre incantarea tinerilor. Activitatea le-a oferit elevilor experinta lectiilor practice prin divertisment.

 

Autor: prof. Sorina Mihes