Selectează o Pagină

 

                 In cadrul proiectului european Săptămâna Educației Globale, elevii clasei a-IX-a  B au susținut  vineri 22 noiembrie 2019, o activitate-dezbatere  cu referire la înțelegerea cauzelor și a efectelor problemelor majore  care afectează lumea.  Tema dezbaterii Emisiile de gaze cu efect de seră- cauza schimbării climatice.

Astfel un grup de elevi ai clasei a prezentat un ppt cu referire la schimbările climatice care afectează întreaga planetă.  Elevii s-au referit la importanța stratului de ozon, au subliniat faptul că  încălzirea globală este cauzată de mai multe gaze cu efect de seră  care se emit în atmosferă. Cele mai multe gaze  provin din arderea combustibililor fosili de către mașini, clădiri, fabrici și centrale electrice. Gazul responsabil pentru cea mai mare parte a încălzirii este dioxidul de carbon. Alte gaze cu efect de seră sunt: metanul, eliberat de depozitele de deșeuri, industria gaziferă și petrolieră și de agricultură  (în special din sistemele digestive ale animalelor de pășunat); oxidul de azot, provenit din îngrășăminte; gazele utilizate pentru refrigerare și procese industriale; pierderea pădurilor care altfel ar stoca CO2.

Elevii au propus câteva măsuri împotriva poluării, schimbări marunte  care pot avea efecte foarte mari pe termen lung.

Dezbaterea s-a incheiat  cu cateva mesaje optimiste 

„Natura iti dă zilnic exemplul de a trăi!”

„Natura nu ne cere să fim geniali, ajunge să fim raționali!”

„Dacă iubesti natura, si natura te va iubi pe tine”

Felicitări  tuturor!

 

Echipa de proiect :

Tule Nicole, Fildan Daria, Madi Andreea , Hamza Mihaela, Robu Melania, Muntean Vlad, Șcuta Alex

Huseraș Paul,Gal Luca.

A consemnat, diriginta clasei 9 B, Prof. Iftimiciuc Dorina