Selectează o Pagină

La trecutu-ți mare, mare viitor!

 

Marea Unire a fost și rămâne fila cea mai sublimă a istoriei românești, visul devenit realitate la Alba Iulia. Măreția sa constă în faptul că desăvârșirea integrității naționale nu este opera unui om politic, a unui guvern, ci este fapta istorică a întregului popor, realizată din dorința de a obține deplina libertate.

La evenimentele organizate în orașul nostru au participat și câțiva reprezentanți ai Consiliului Elevilor însoțiți de prof. Țiț Emanuela. La ceas aniversar ne-am adunat împreună aducându-ne aminte de jertfele înaintașilor care au luptat  la Mărăști, Mărășești și Oituz pentru neamul românesc. Ne-am amintit, totodată, de îndatorirea noastră, a celor de azi, de a-i cinsti pe cei care au luptat de-a lungul veacurilor împlinind, în cele din urmă, visul Reginei Maria. Istoria consemnează în analele sale numele unor personalități ce și-au pus amprenta asupra epocii în care și-au desfășurat activitatea. Ne amintim azi și „cântăm”  și despre Iuliu Maniu, inițiatorul Marii Adunări Naționale, a cărui nume școala noastră îi poartă. Nădăjduim să-i urmăm pilda și să menținem în sufletul nostru iubirea față de semeni mereu aprinsă.

Ne bucurăm de 30 de ani de libertate, să scriem pe tablele inimii noastre: demnitate, integritate și libertate.

Ne înclinăm în fața înaintașilor noștri!

La mulți ani, România!