Selectează o Pagină

 

Primul semestru al clasei a II-a ,,B” a rezervat pentru aceștia o nouă provocare și anume aceea de a descoperi împreună beneficiile unui studiu tematic. În urma unui brainstorming, elevii au ales ca tema studiului, ,,Egiptul Antic”, urmând să facem împreună în fiecare săptămână o călătorie imaginară în epoca glorioasă a egiptenilor.

După ce am trecut în revistă și am abordat diverse subiecte precum: Egiptul, țara Nilului, Faraonii, Piramidele și templele, Despre mumii, Zeii egiptenilor antici, Cleopatra etc., copiii au avut de pregătit un proiect pe care l-au prezentat în fața clasei. Evaluarea Studiului tematic a fost savurată din plin, fiecare prezentare a demonstrat pasiunea cu care s-au documnetat , au realizat și și-au însușit cunoștințele.

 

Clasa a II-a ,,B”

Mălan Diana , Gaspar Eva Monika