Elevii clasei 11B, îndrumați de prof. Sorina Miheș, au participat, în data de 11.12.2019, la proiectul internațional ”HOUR OF CODE”, cel mai mare eveniment global de educație IT la care participă în fiecare an oameni din peste 180 de țări. Proiectul reprezintă o oră de programare și tehnologie și se adresează în special elevilor și studenților.

În acest an proiectul s-a desfășurat în periada 9-15 decembrie, în România fiind adus și organizat de Adfaber.org, ONG-ul din țara noastră care promovează dezvoltarea comunităților și schimbarea socială prin tehnologie.

Pe parcursul unei ore elevii au parcurs resursele de pe platforma online și au finalizat activitatea printr-un proiect propriu primind cu toții o diplomă de finalizare a orei de programare.

Hour of Code este o modalitate de a transforma timpul petrecut de copii pe internet într-o adevărată oportunitate: aceea de a deveni creatori de tehnologie, în loc de consumatori.

 

Autor: prof. Sorina Miheș