Selectează o Pagină

,,Forza, Gesù,non ti preoccupare

Se il mondo non è bello visto da lassù

Con il Tuo amore, si può sognare

Ed avere un po’ di Paradiso, quaggiù”

 

 Motivaţi de versurile cântecelului în italiană ( Forza, Gesù) care îl încurajează pe micul Isus să coboare din casa Tatălui, la noi, în suflete, cu curaj, fără teamă de răul care stăpâneşte lumea, pentru că … mai există speranţă, mai există iubire, se mai vorbeşte de Isus în casele şi în şcoala noastră, elevii clasei a IV-a B au pus la cale o întâlnire inedită.  O întâlnire, în fapt de seară ( trecut de ora 6) în c(l)asa noastră, la parter. O întâlnire informală, cu colinde, cu amintiri a iernilor de altădată, a tradiţiilor şi obiceiurilor copilăriei, cu muncă în perechi – mămica cu globuleţul ei –  cu voie bună şi atmosferă familială, cu ceai cald şi turtă dulce decorată de mânuţe hărnicuţe,  toate centrate în jurul Sărbătoritului zilei de  25 decembrie.

Parafrazând un cântec cunoscut, am putea spune :

Vino, Isuse, la noi, avem toţi nevoie de tine..!

Curaj, Isuse, nu te îngrijora dacă lumea nu e aşa frumoasă văzută de acolo, de sus

Atinşi de iubirea Ta, mai putem şi noi visa

Cu Tine, cel de sus trimis

Putem avea aici, la noi, un pic din Paradis!