Selectează o Pagină

Sărbătoarea Întâmpinării Domnului este prilej anual de sărbătoare a vieţii consacrate, o zi ce leagă rugăciuni intense pentru a-i mulţumi Domnului pentru darul vieţii călugăreşti în Biserică. La iniţiativa Papei Ioan Paul al II-lea, persoanele consacrate sunt sărbătorite în Biserica Catolică pe data de 2 februarie. „Viaţa consacrată, profund înrădăcinată în exemplul şi în învăţătura lui Cristos Domnul, este un dar al lui Dumnezeu Tatăl făcut Bisericii lui prin Spiritul Sfânt. Profesiunea sfaturilor evanghelice are darul de a face ca trăsăturile caracteristice ale lui Isus – curat, sărac şi ascultător – să devină „vizibile” în mijlocul lumii în mod exemplar şi permanent, iar privirea credincioşilor este chemată să se întoarcă spre misterul împărăţiei lui Dumnezeu, care acţionează deja în istorie, dar care aşteaptă să-şi dobândească deplina dimensiune în ceruri”, scria Ioan Paul al II-lea în documentul „Vita consecrata” din anul 1996.

Urmărește articolul aici