Selectează o Pagină

ETwinning este cea mai mare comunitate de școli din Europa. Ea oferă o platformă de comunicare, colaborare, demarare proiecte şi schimb de informaţiicadrelor didactice care activează în şcolile din ţările europene participante.

Proiectele eTwinning oferă eleviloro diversificare a activităţilor didactice, noi oportunităţi de învăţare,noi provocări atât pentru contactul cu noile informaţii, cât şi pentru dezvoltarea de noi competenţe sau formarea de atitudini.

În acest an școlar am participat împreună cu alte două școli, din Italia și Spania, la un proiect intitulatOureTwinning Restaurant. Proiectul s-a derulat în perioada martie- iunie 2020 și au fost implicați 15 elevi de gimnaziu.

Prin acest proiect elevii au avut posibilitateade a se familiarizează cu elementele de specific cultural din ţările partenere (rețete culinare), dar și de a-și îmbunătăţicompetenţele de comunicare într-o limbă de circulație internațională şi pe cele de comunicare și interrelaţionare, în sens social.

Prof. RADU ADINA