Selectează o Pagină

Climate Action Day

 

În data de 5 noiembrie 2020, lideri mondiali, experți și activiști de mediu s-au alăturat celor peste 30.000 de profesori, și elevi din peste 135 de țări pentru a celebra Climate Action Day, un eveniment gratuit, online. Personalități mondiale, precum Dr. Jane Goodall, Președintele Juan Manuel Santos și Sir David Attenborough, împreună cu experți din  WWF, NASA și UN, s-au alăturat pentru a celebra învățarea și oferirea de soluții din partea a peste 2,6 milioane de elevi participanți în proiectul Climate Action, un proiect colaborativ, care a avut loc pe durata a 6 săptămâni, și care a invitat elevii să examineze schimbările climatice, cauzele și efectele la nivel global și local, să învețe unii de la alții  și de la mentori prin intermediul prezentărilor online, și să propună soluții prin activități concrete, cercetare, campanii pentru protejarea mediului și chiar invenții. Participanții la evenimentul Climate Action Day au văzut și auzit grupuri de elevi din China, Republica Moldova, Argentina, Tanzania, India, Canada, Africa de Sud și Irlanda, și au fost invitați să participe în activități în timp real, să trimită mesaje în spațiu și să fie martorii primarilor lumii care au semnat  un Manifest pentru Schimbările Climatice.

Școala noastră a participat cu o echipă de elevi din clasele a 6-a B și a 10-a A, coordonați de doamnele profesoare Ciupleu Ioana și Radu Adina. Echipa a participat de-a lungul celor 6 săptămâni la activitățile de învățare și cercetare a fenomenului de încălzire globală, atât la nivel global cât și la nivel local, identificând probleme precum: poluarea cursurilor de apă sau a solului, activitățile de exploatare a apei termale care au dus aproape de dispariție Nufărul termal din Băile 1 Mai. Aflându-se la prima participare la acest eveniment, elevii au fost inspirați în activitatea lor de elevii participanți din toate colțurile lumii, prin prezentările și activitățile postate pe site-ul proiectului.

 

Reacții ale participanților  în urma evenimentului:

 

“Climate Change is real. All around the world where the patterns are changing and affecting people, animals and the environment. To tackle this growing crisis we have to take action. We have to change mindsets.” Dr. Jane Goodall, DBE, Founder the Jane Goodall Institute & UN Messenger of Peace

 

“Education is key to changing students’ behavior and societies’ mindset. For this we need to understand that students can do so much more than memorizing facts about climate and environment. They have the capacity to solve real-world solutions and take action for a better world.” Koen Timmers, Founder Climate Action Project

 

“This new generation is moving forward in climate action pursuits and impacting international dialogue on societal issues and policy. Through the use of networks and compelling messages of solidarity and resilience, these young activists are taking causes beyond the classroom to social media, city streets, and the steps of government buildings. As citizens of the world, they are demonstrating that an individual person can make a positive impact on climate and the environment. They are mighty and fearless and serve as voices of hope–and, the whole world is watching them.” Dr. Jennifer Williams, Co-founder Take Action Global, Climate Action Project author

 

“Climate change is the greatest environmental challenge that the world has ever faced, but we can take active steps. Whatever happens in the next decade, the future is going to look very different, and it is essential that young people are prepared for that future, and given the opportunity to shape the world that they will inherit. This includes understanding how we must work with nature if we want to achieve a healthy and sustainable world.” Cecily Yip, Global Education Coordinator, WWF

 

“Youth are not only future leaders, they are the hope of today. With their thoughtful and targeted actions, they are greatly impacting the change on this planet we call home.” Céline Cousteau, filmmaker and explorer

 

Puteți vedea câteva dintre momentele importante ale webinarului accesând link-urile