Selectează o Pagină

Începand cu data de 11 ianuarie 2021, o echipa de 8 elevi de la clasa a IX-a  A, profil Teologie-intensiv engleză,  participa la un proiect eTwinning: Myths, legends and folk tales (Mituri,legende si povesti).Acest proiect se desfășoară în limba engleză, pe platforma școlară europeana eTwinning.

Alături de elevii și profesorii din Croația (coordonatorul proiectului), Germania, Italia, Polonia și Turcia, echipa din Romania va explora și prezenta mituri, legende și povești din folclorul romanesc, folosind diferite instrumente digitale. Prin colaborarea cu colegii lor din școlile participante, elevii și profesorii își vor dezvolta competențele lor digitale și lingvistice, își vor promova cultura și țara. Proiectul se va derula în perioada ianuarie-iunie 2021. Unul din produsele finale va fi realizarea unei carți digitale cu materialele create de elevi.

Un mic material cu participanții proiectului se poate urmări aici

Prof. Hoduț Natalia