Selectează o Pagină

Trăim într-o societate în care statisticile arată că peste 60% dintre tinerii cu vârsta între 16-24 ani vor să devină antreprenori iar adolescenții noștri ajungând la acea vârstă, noi, familia de la școală, încercăm să le fim alături, sprijinindu-i în luarea celor mai bune decizii pentru ei.

În data de 3 martie 2021 elevii clasei 12B i-au avut invitați, la ora de Consiliere și orientare profesională, pe platforma Zoom, pe Alin Apostol și Mihai Dima, antreprenori, care care le-au prezentat tinerilor informații despre deschiderea unei afaceri abordând teme precum:

  • Ce înseamnă antreprenoriatul și cum arată viața unui antreprenor: provocări, soluții, satisfacții, dezvoltare.
  • Povestea unui eșec antreprenorial, cum l-a depășit antreprenorul și lecțiile învățate.
  • Povestea începutului în business a anteprenorului.
  • Care este impactul antreprenoriatului în societate și valoarea produsă.
  • Principii de etică și integritate în business.
  • Ce trebuie să facă un tânăr pentru a primi investiție în afacerea sa.

La sfârșitul întâlnirii invitații au răspuns întrebărilor elevilor care s-au arătat încântați de acestă oportunitate.

Proiectul Național ”Vreau să fiu antreprenor” este derulat de către Fundația Romanian Business Leaders în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Bihor. Scopul acestuia este de a prezenta tinerilor antreprenoriatul ca o opțiune de carieră de către oameni de succes la nivel local, național, sau internațional, fiind organizate până acum peste 230 de evenimente la care au participat 28.000 de elevi și studenți din cele 41 de județe și Municipiul București, programul fiind la cea de a VIII-a ediție.

 

Autor: prof. Sorina Miheș