Selectează o Pagină

Ministerul Educaţiei, Culturii Şi Cercetării al Republicii Moldova, Facultatea de Arte Vizuale și Design de la Universitatea Naţională de Arte “George Enescu” din Iaşi, Şcoala de Arte Plastice “Alexei Şciusev” din Chişinău, Republica Moldova, Biserica Ortodoxă din Berivoii Mici, Jud. Braşov și Asociaţia Cultural-Ştiinţifică “Vasile Pogor” Iaşi au organizat în data de  4 mai 2021 în Parcul “Dendrariul” din Chişinău, Republica Moldova şi la Biserica Ortodoxă din Berivoii Mici, jud. Braşov, EXPOZIȚIA INTERNAȚIONALĂ CONCURS ”SFINTELE PAȘTI 2021”. Scopul acestui proiect a fost promovarea imaginii pozitive şi a serviciilor educaţionale a instituţiilor partenere, liceul nostru fiind partener în acest proiect.

Obiectivele vizate prin desfășurarea acestui proiect internațional au fost valorificarea cunoştinţelor participanţilor la expoziţia – concurs, sintetizarea şi promovarea celor mai importante informaţii generate de lucrările prezentate, educarea preşcolarilor, elevilor şi studenţilor pentru educaţia religioasă, înţelegerea, aprecierea şi promovarea artelor, a muzicii, TIC-ului şi educarea gustului estetic, formarea deprinderilor pozitive de selecţie audio-video, promovarea performanţelor cultural – artistico – religioase ale copiilor, studenţilor și îmbunătăţirea capacităţii de comunicare, socializare şi a înţelegerii artelor în condiţii obişnuite de expunere a lucărilor, expoziţii, prezentări, filme, muzică, teatru, proiecte IT.

La expoziţia-concurs au participat preşcolari, elevi, studenţi, cadre didactice din România și Republica Moldova cu: desene, felicitări, colaje, desene tematice, obiecte decorative, fotografii, poezii, muzică, film, ppt-uri, eseuri și lucrări științifice.

S-au acordat trofee, premii I, II, III şi menţiuni pe categorii de vârstă și secțiuni ale concursului.

Toți elevii participanți din cadrul liceului nostru au obținut premii, ei înscriindu-se la secțiunea Power point:

  • Ciortan Serena din clasa a XII-a B a obținut premiul I cu lucrarea ”Sfintele Sărbători Pascale în România”
  • Ghilea Sergiu din clasa a XII-a B a obținut premiul al II-lea cu lucrarea ”Sfintele Paști”
  • Pop Florin din clasa a XI-a B a obținut premiul al II-lea cu lucrarea ”Paște”.

Profesor Sorina Miheș a obținut premiul I pentru lucrarea ”Educația adolescentului impune morala creștină” și pentru coordonarea elevilor la expoziția concurs.

Proiectul a contribuit la creşterea standardului de educare a tinerei generaţii prin promovarea artelor în condiţiile obişnuite expunerii publice a lucrărilor, a teatrului, filmului şcolar și creațiilor IT.

 

Autor: prof. Sorina Miheș