Selectează o Pagină

În cadrul competiției Eroii Internetului, o echipă de copii din clasa a 6-a  B, coordonați de doamna profesoară Ciupleu Ioana, au învățat despre cum să nu te lașă păcălit de informațiile false care  circulă în rețeaua Internet și cum să nu cazi victimă anunțurilor de tip ”phishing”. Ei s-au implicat într-o campanie prin care au dorit să transmită mai departe colegilor și părinților copiilor din școală informațiile importante pe care le-au aflat. Elevii școlii pot afla aceste informații de pe avizierul dedicat campaniei iar părinților le-au transmis următorul mesaj:

Dragi părinți,

 

   Siguranța pe Internet este foarte importantă pentru copii la fel și pentru dumneavoastră.

    Pentru a păstra această siguranță trebuie să: nu dați informații personale, folosiți parole complexe deoarece sunt greu de ghicit și vă protejează informațiile sau identitatea, admiteți în lista de prieteni doar persoane cunoscute, nu folosiți numele adevărat atunci când vă înscrieți pe o anumită platformă, nu deschideți mesaje electronice de la persoane necunoscute pentru că ar putea fi un virus și țineți o copie de siguranță a datelor importante pentru ori ce eventualitate.

    În concluzie Internetul poate fii foarte periculos așa că trebuie să luăm anumite măsuri pentru a ne proteja.