Selectează o Pagină

Die Natur ist ein Brief Gottes an die Menschheit

Platon

Pentru a marca Ziua Mondială a Mediului elevii clasei a XI-a B au organizat vineri, în cadrul orei de germană, o dezbatere. Discuția a început cu câteva idei generale despre poluarea mediului înconjurător și am căutat răspunsuri la întrebarea: Ce putem face pentru mediul înconjurător? Fiecare elev și-a exprimat opinia și a încercat să exemplifice felul în care noi putem contribui la protejarea mediului înconjurător.                                                                                         

În prima parte a activității elevii au lucrat pe echipe: pro/contra– poluării mediului înconjurător. Fiecare echipă a formulat câteva idei pentru a-și susține poziția pro sau contra.                                                                                                                                                    

La finalul activității elevii au lucrat pe grupe. Fiecare grupă a primit câteva cuvinte  pe care elevii le-au folosit pentru a crea o poezie pro-natură.

Câteva momente din cadrul activității pot fi urmărite în imaginile de mai jos:

 

Prof. Țiț Emanuela