Miercuri, 2 iunie 2021, clasa I A a sărbătorit împlinirra a 300 zile de școală fericite și rodnice. Plini de entuziasm, și-au prăgătit câte un proiect sau câte o colecție cu 300 de obiecte, ca  dar pentru colegi și pentru ei înșiși. După Întîlnirea de dimineață, în care, plini de entuziasm și-au exprimat gândurile despre cele trăite de-a lungul timpului, au ieșit afară, unde i-au așteptat douăsprezece centre de activități senzoriale,au lucrat în echipe de câte 2-3 și au călătorit în lumea simțurilor: simțul auditiv, vizual, tactil, al cuvântului, gustativ, al echilibrului, al căldurii, al gândirii, al mișcării, al EU-lui, al vieții și al mirosului. Toate experiențele i-au făcut să înțeleagă importanța tuturor simțurilor în viața noastră și că e bine să  folosim cât mai multe din ele ca să cunoaștem lumea înconjurătoare. Apoi și-au etalat talentul de prezentatori ai proiectelor personale, fiecare reflectând propriile preocupări și idei. Drept răsplată au fost răsfățați cu biscuiți și suc din partea lui Tedi, prietenul nostru din proiectul național Școala Siguranței cu Tedi. Doamnele . Doamnele învățătoare le-au oferit diplome, ecusoane cu mascota clasei Bufi și o carte ce-i îndeamnă la lectură, Buratino de Lev Tolstoi.

Prof. Înv. Lia Șipoș