Selectează o Pagină

Cât de tare poate lărgi literatura universul imaginar al unui tânăr și ce fel de impact poate avea asupra perceperii realității?

Răspunsul este dat de lucrările elevilor Liceului Greco-Catolic „Iuliu Maniu” ce reflectă diveritatea tematică a lecturii din perioada gimnaziului, studiul individual bazat pe cercetare și talentul scriitoricesc al tinerei generații, lucrări premiate la cea de-a XV-a ediție a Concursului Național Transcurricular de Lectură și Interpretare „Ionel Teodoreanu”, desfășurat în perioada aprilie – iunie 2021. Acest concurs, cu rol de olimpiadă, este organizat anual de Colegiul Național „Costache Negruzzi” din Iași, în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Iași și cu Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” Iași.

Cu toate că s-au înscris în concurs extrem de mulți tineri de peste tot din țară, elevii Liceului Greco-Catolic „Iuliu Maniu” din Oradea au reușit să iasă în evidență prin muncă, originalitate și creativitate. Astfel, din cele 19 diplome obținute de elevii bihoreni, 10 diplome au fost ale elevilor noștri:

Clasa a V-a:

 • PREMIUL I – Iulia Dehelean;
 • PREMIUL III – Sophia Cristorean;
 • PREMIU SPECIAL – Ana Blaga;
 • PREMIU SPECIAL – Luka Dărăbăneanu;

Clasa a VI-a:

 • PREMIUL II – Elena Mal și Andreea Toderaș;
 • PREMIUL III – David Cherecheș;

Clasa a VII-a:

 • PREMIUL I – Irina Bulzan;
 • PREMIUL II – Jaqueline Blaga;
 • PREMIU SPECIAL – Nora Rittinger;
 • PREMIU SPECIAL – Tudor Crăciun, Ana Berdie, Crina Tâmpu, Sintia Nechita și David Costea.

 

Lucrările premiate au abordat diferite forme de realizare, după cum urmează: prezentare de carte, jurnal, poveste, bandă desenată, blog, reprezentare grafică bazată pe simbolistică și revistă digitală.

Festivitatea de premiere a acestui concurs național s-a desfășurat în luna iunie, în mediul online, fiind transmisă în direct din Sala festivă a Colegiului Național „Costache Negruzzi” din Iași pentru toți elevii înscriși și pentru profesorii coordonatori ai lor. Numele Liceului Greco-Catolic „Iuliu Maniu” s-a auzit de zece ori! După această festivitate, am așteptat cu mari emoții primirea premiilor și a cărților ce le-au însoțit. Biblioteca școlii noastre i-a primit cu brațele deschise pe toți cei 15 elevi merituoși, oferindu-le cu bucurie premierea de acasă. J

Finalul anului școlar ne-a adus o altă bucurie – premiile obținute în cadrul celei de-a treia ediții a Colocviului Interdisciplinar „Omul și Sacrul”, cu tema „Dimensiunea religioasă a existenței”, organizat de Liceul Greco-Catolic „Inochentie Micu” din Cluj-Napoca și Ministerul Educației prin intermediul Inspectoratului Școlar Județean Cluj:

Clasa a VI-a:

 • PREMIUL III – Maria Hoszo;
 • MENȚIUNE I – Sara Chirilă;
 • MENȚIUNE III – Alexandra Leucea;

Clasa a VIII-a:

 • PREMIUL I – Iris Țiț;
 • MENȚIUNE II – Zena Pop-Cohuț;

Clasa a IX-a:

 • PREMIUL I – Daria Hebriștean;

Clasa a XII-a:

 • PREMIUL II – Dragoș Tomescu;
 • MENȚIUNE I – Dragoș Brisc.

 

„Grădina secretă” a imaginației și a spiritualității elevilor noștri a dat roade minunate, de care noi, profesorii lor, suntem foarte mândri!

 

 

 

Prof. Emilia Haș, Mihaela Danciu și Ioana Sarca