Selectează o Pagină

La inițiativa Consiliului Europei, în data de 26 septembrie, este celebrată în fiecare an începând cu anul 2001 Ziua Europeană a Limbilor. Sunt sărbătorite nu numai limbile oficiale europene, ci și bogata moștenire de culturi și tradiții — o expresie vie a tuturor limbilor Europei. Acest eveniment reprezintă, în fiecare an, o ocazie pentru a evidenția avantajele învățării limbilor străine: descoperirea unor culturi noi, posibilitatea de a căpăta o perspectivă diferită asupra lumii și de a-i înțelege mai bine pe cei din jur.

Elevii claselor a VI-a A si a VII-a C, coordonați de dna profesor de limba engleza Adina Radu, în săptămâna premergătoare acestui evenimet, au discutat despre importanța studierii limbilor străine și s-au delectat traducând în diverse limbi expresii uzuale. Prin astfel de activități se urmărește promovarea interesului față de limbile străine și față de invățarea lor.

prof. Adina Radu