Selectează o Pagină

Ziua Europeană a limbilor a fost sărbătorită și în acest an. Elevii claselor a VIII-a A și a IX-a A au creat o expoziție cu materialele realizate în cadrul orei de limba engleză. Elevii au căutat cele mai lungi cuvinte în diferite limbi pe care le-au tradus în engleză. De asemenea, câteva proverbe din engleză traduse în limbile alese de ei. În acest mod, elevii au putut observa diferențele de sens ale proverbelor. Expoziția realizată le da ocazia și celorlalți elevi să afle exemple de cuvinte foarte lungi și diferite proverbe în mai multe limbi. Activitatea a fost înregistrată și pe site-ul european dedicat evenimentului.

https://edl.ecml.at/Events/EventsDatabase/tabid/1772/EventID/25313/Country/RO/EventType/exp/language/en-GB/Default.aspx

 

Coord. prof. Hoduț Natalia

.