Selectează o Pagină

Preșcolarii grupelor de grădiniță au avut prilejul de a realiza ,,călătorii imaginare” în țări europene precum Franța, Germania, Turcia, Ungaria și Italia.

Activitățile desfășurate au marcat sarbatorirea ,,Zilelor Erasmus” iar tematica aleasă a fost una multiculturală și anume: ,,Inimioare pentru semenii noștri, copiii din Europa”. Obiectivele activităților derulate au fost urmatoarele: promovarea valorilor europene, învățării sub toate formele sale, implicării comunitare și dorinței de schimbare în bine prin educație.

Preșcolarii împreună cu doamnele educatoare au realizat postere sub forma unor inimioare, pe care le-au completat cu aspectele specifice țărilor respective și cu lucrările individuale și colective ale lor, legate de această temă. Ne-am bucurat să vedem cum înfloresc în sufletele copilașilor noștri atitudini și sentimente de respect, toleranță, acceptare dar și curiozitate față de persoanele din alte țări. Astfel, diferențele etnice au devenit un bun prilej de învățare.

Educatoarele.