Selectează o Pagină

Pregătirea celor 4 săptămâni de dinaintea Crăciunului, denumită Advent în calenarul romano-catolic, este sărbătorită în fiecare an de comunitatea Romano-Catolică din Oradea, prin aprindearea lumânărilor aşezate pe coronița pregătită în faţa Catedralei Episcopale, din Sirul Canonicilor.Pregătirea celor 4 săptămâni de dinaintea Crăciunului, denumită Advent în calenarul romano-catolic, este sărbătorită în fiecare an de comunitatea Romano-Catolică din Oradea, prin aprindearea lumânărilor aşezate pe coronița pregătită în faţa Catedralei Episcopale, din Sirul Canonicilor.În ajunul celei de a 3-a duminici de Advent, a fost aprinsă în mod solemn lumânarea corespunzătoare duminicii, numită Gaudete, exprimând bucuria trecerii primei jumătăţi a timpului de aşteptare până la sosirea Mântuitorului, eveniment condus de către PS Böcskei László, la care au participat elevii, părinţii, cadrele didactice și preotul spiritual al Liceului Greco-Catolic Iuliu Maniu, alături de credincioşii romano-catolici. După citirea evangheliei şi rostirea rugăciunilor în comun, glasurile pline de bucuruie ale elevilor din corul Liceului nostru, condus de profesoara Țâmbu Nicoleta, încurajaţi şi susţinuţi de doamna director profesor Monica Nica, au încalzit sufletele credincioşilor cu colinde care vestesc bucuria naşterii lui Isus. Prin intermediul acestui articol, colectivul liceului vă dorește Sărbători Sfinte și Binecuvântate de Pruncul Isus.  

 

Pr. Alexandru Fiț