Selectează o Pagină

Joi, 24 februarie 2022, în clasa noastră am sărbătorit ziua de Dragobete cu bucurie și drag de școală. Am finalizat studiul tematic prin prezentarea proiectelor realizate de către copii și am sărbătorit totodată această activitate specifică alternativei educaționale Step by Step.

Desfășurarea la clasă a unui studiu tematic înseamnă să dai posibilitatea elevilor să învețe într-o zi ce vor ei. Adică tema este aleasă de către copii, iar învățătoarele aleg o zi din săptămână în care pregătesc toate sarcinile de lucru pentru tema de interes a copiilor.  Elevii noștri au dorit să învețe despre Univers, astfel că tema primului studiu tematic din acest an școlar a fost „Călătorie prin Univers.” Au vrut să știe despre planete, comete, sateliți, despre Soare, Pământ, găuri negre, asteroizi, eroi ai spațiului și multe altele. Ne-am documentat și am învățat împreună „câte-n Lună și-n Stele”. La final, copiii au realizat acasă un proiect -machetă cu una din sub-temele studiului tematic, proiect bine gândit, atent elaborat și prezentat  pe Scaunul Autorului.

Dintre proiectele prezentate amintim: Sistemul Solar, cometele, Luna, Soarele, asteroizii, teoria Bing-Bang, rovere pe Marte, constelația Gemeni, Apollo 11 – Primii pași pe Lună.

Felicităm copiii și părinții care le-au fost aproape în tot acest demers! Multe dintre proiecte aveau și o instalație electrică cu rol foarte convingător în prezentare.

Mulțumim părinților pentru implicare și pentru modul armonios în care își strâng amintiri…

Vă invităm, virtual, să vizitați galeria de artă: „Călătorie prin Univers!”

 

 

 1Prof. Brisc Maria, Abrudan Luminița