Selectează o Pagină

Datorită faptului că viitorul copiilor noștri primează, scopul nostru este de a-i educa și forma în spiritul îngrijirii și protejării mediului înconjurător, de a-i conștientiza și responsabiliza în această direcție, începand încă de la vârsta de aur a preșcolarității.

Preșcolarii grupelor de grădiniță le-au primit cu mare drag pe doamnele voluntare din cadrul Asociației Grund Community la grădiniță, pentru a-i învăța prin joc, ceea ce înseamnă reciclarea deșeurilor și cum reciclam în mod corect, selectiv deșeurile pe culori.

De asemenea, și doamnele educatoare împreună cu copiii au realizat la rândul lor, o serie de activități prin intermediul cărora au exersat și implementat toate cele învățate despre reciclare din cadrul proiectului Plantropolis. Aceste activități au vizat aspecte precum: reutilizarea unor deșeuri prin transformarea lor în obiecte decorative, refolosirea hârtiei, ,,curățenia de primăvară din grădina de flori a grădiniței’’, reciclarea selectivă a deșeurilor conform culorilor, amenajarea unui centru tematic, vizionarea unor filmulețe educative și realizarea unor desene având tematica reciclării, germinarea și plantarea unor semințe

Dorim să subliniem faptul că, aceste activități fac parte din Proiectul Reciclăm și Explorăm, din cadrul programului Plantropolis, finanțat de Russmedia cu sprijinul VPK Packing Salonta, Asociația Grund Community și implementat local de către Fundația Comunitară Oradea. Copiii au avut oportunitatea de a participa la diferite activități de reciclare și grădinărit, protejare și ocrotire a mediului înconjurător, ele fiind foarte îndrăgite de cei mici.

 

 Educatoarele grupelor de grădiniță.