Selectează o Pagină

Activitatea educativă în școala este una complexă și presupune o abordare integrată a problematicii tuturor domeniilor profesionale ale societății în care trăim. În acest sens, educația juridică a tinerilor devine o componentă importantă a educației generale. Cu toate că, anumite aspecte ale domeniului juridic sunt atinse la orele de educație civică, un proiect coordonat de specialiști în domeniu este binevenit.

Așadar, am răspuns invitației Asociației Uniunii Naționale a Barourilor din România, de a ne alătura proiectului :Fii avocat în școala ta ! – FAST

Proiectul se întinde pe perioada  18 martie -15 iunie și constă în organizarea de întâlniri cu elevii și abordarea unor teme din domeniul juridic, cum ar fi : profesia de avocat, consecințele nerespectării normelor juridice, bullying-ul și alte agresiuni, agresiunile cu violență, agresiunile sexuale și infracțiunile informatice.

Pentru început, întâlnirile cu elevii vor avea loc doar la clasele VII-VIII și XI-XII, pe baza unui program convenit între școală și avocați. Prima întâlnire, cu elevii clasei a XIa A, a fost o reușită, așa cum se poate constata din reportajul următor : http://www.radiocluj.ro/2022/03/18/fii-avocat-in-scoala-ta-audio/?fbclid=IwAR0LT–RfLEe4vsiH0KyL9QTSOQJo_1MFfulRcPMuWuyi6Pigybf5VZJujg

 

Coordonator proiect : Prof. Andrei Cristea

Sursă foto: www.radiocluj.ro