Selectează o Pagină

După parcurgerea etapelor din cadrul proiectului ,,Step by Step pentru o comoară verde”, în care am observat zi de zi cum are loc procesul de germinare, cum crește planta, cum înflorește, așteptând bucuroși să culegem roadele muncii  bine meritate .Acum putem folosi sloganul: ,,Nu e sentiment mai satisfăcător decât acela când te bucuri de roadele muncii tale”, învățând astfel să trăim în armonie cu natura.

Am învățat, am muncit, ne-am jucat, ne-am distrat dar nu oricum ci alături de doamna Aricescu, mare iubitoare de natură, plante şi copii, care i-a vizitat pe toti copiii liceului nostru implicați în acest minunat proiect.

Îndrăgita mascotă i-a acaparat repede pe toţi copiii. După ce a admirat minunatele  bacuri cu: dovlecei, rosii, salată, ceapă, plante aromatice şi flori, aceasta a făcut o vizită fiecărei clase/grupe şi i-a felicitat pe copii pentru hărnicia lor şi pentru recoltele obţinute. Le-a povestit copiilor despre cât de bine se simt animalele dar şi oamenii într-o natură îngrijită şi protejată şi s-a lăsat apoi prinsă în jocul copiilor. Aceştia i-au adresat o mulţime de întrebări la care doamna Aricescu a răspuns cu promptitudine dar şi cu mult umor, asa cum numai un arici isteţ, mare iubitor de natură şi de copii știe să o facă. Vizita s-a terminat cu multe îmbrăţişări, zâmbete şi voie bună. La final s-au făcut poze…… Multe!CHEESE! Concluzionând astfel:  ”Și cei mici, fac fapte mari!”

 

Prof. înv. Preșcolar Sas Maria