Selectează o Pagină

A fost odată ca niciodată…….. că de n-ar fi, nu v-am povesti ceea ce  am pus la cale noi, Licuricii grupei D.

Povestea spune că sunt patru anotimpuri care se scurg prin clepsidra timpului, fiecare cu farmecul său. Anotimpul ruginiu ,,toamna”, a îmbrăcat în culori şi miresme curtea grădiniţei noastre, invitându-ne parcă la bucuria de a petrece timp de calitate împreună: copii, părinţi, bunici, educatoare și invitați speciali, într-o atmosferă plină de emoţii pozitive, armonie de gusturi şi iz de copilărie jucăuşă.

Din dorința de a  păstra  tradiția festivalului  dar și de a marca ,, cinci toamne ” de când și-a deschis poarta grădinița noastră, Festivalul Toamnei, a fost o activitate pe care am desfăşurat-o vineri, 21octombrie 2022, sub semnul belşugului şi al frumuseţii, în care fiecare copil împreună cu familia sa, şi sub îndrumarea educatoarelor, au transformat curtea grădiniţei într-o imensă cămară plină de bunătăţi pregătite cu dragoste. Specialităţile specifice acestui anotimp magic au fost: zacuscă, dulceţuri fine, compoturi parfumate, murături diversificate, delicioase prăjiturele, plăcinte, tarte, checuri şi brioşe, mere coapte aromate, dovleci la cuptor, castane fierte, un adevărat festin culinar. Totodată ne-am delectat cu expoziţii de dovleci hazlii pictați cu măiestrie, jucării distractive din fructe şi legume, transformate de mânuţe îndemânatice în mici opere de artă. Toate acestea au reprezentat un deliciu, o încântare pentru ochi şi suflet, bucurându-ne de la cel mai mic, până la cel mai mare de darurile minunate ale Toamnei.

 Gândul ne poartă spre toamna viitoare pe noi licuricii și pe educatoarele noastre.

Autor prof.înv. Maria Sas și prof înv. Patricia Albirt

Fotofrafii : Eugen Ivuț