Selectează o Pagină

Cu multă bucurie în suflet ne-am alăturat și noi, cei mici din școala noastră inițiativei mondiale de rugăciune – „Un milion de copii se roagă Rozariul” în data de  18 octombrie.

Cu mâinile împreunate în rugăciune, cu Rozariul în mânuțe cu ochișorii îndreptați spre zările cerești, zări mijlocite de prezența Sfântului Sacrament și a icoanelor din biserică, ascultând ceea ce pr. Alexandru Fiț și pr.protopop Gavril Buboi îi povățuiește în taina comuniunii în rugăciune, a prieteniei și a solidarității. Preșcolarii de la Liceul Greco-Catolic „Iuliu Maniu” s-au rugat pentru pace, pentru toți copiii care suferă din cauza războaielor.

Fie ca bunul Dumnezeu să primească în altarul Său cel mai presus de ceruri glasul de rugăciune, cerere și dorință al celor mici, iar Maica Domnului – mama lui Isus și mama noastră să ne fie călăuză, ocrotitoare și povățuitoare pe drumul acestei vieți!

Mulțumim Domnului pentru această deosebită oportunitate și tuturor celor care ne-au fost aproape în această acțiune!

 

Cu deosebită recunoștință, echipa educatoarelor din cadrul Liceului Greco-Catolic     „Iuliu Maniu”

 

Autor : prof. înv. edu. Butaș Claudia