Selectează o Pagină

Proiectul local Din inimi de copii realizat în colaborare cu Caritas Eparhial Oradea, Fundația Est Europa și Asociația Pas cu Pas și-a reluat activitatea odată cu Duminca Samariteanului Milostiv.

Entuziasmați, preșcolarii și elevii claselor 0 – IV de la Lic. Greco-Catolic I. Maniu Oradea au înțeles mesajul transmis de această pildă și s-au mobilizat, prin renunțare și sacrificiu, să aducă alimente neperisabile pentru cantina din cadrul Centrului Social Maria Rosa- Caritas Eparhial Oradea.

Au împărtășit în grupul claselor felul în care au obținut produsele și s-au bucurat că se pot asemăna cu Samariteanul care n-a trecut nepăsător pe lângă cel în suferință.

Odată cu începerea Postului Crăciunului, așteaptă nerăbdători să continuăm acțiunile faptelor bune, pentru ca să simțim această perioadă ca pe una de implicare activă în nevoile aproapelui din comunitatea noastră.

 

Autori: prof. înv.Ursu Krisztina și prof. înv. Șipoș Lia