Selectează o Pagină
Elevii clasei a IV-a B ,însoțiți de învățătoarele lor, Abrudan Luminița și Brisc Maria,  au vizitat Muzeul Isoriei Evreilor din orașul nostru. Au avut parte, aici, de o altfel de lecție de istorie, ținută de doamna muzeograf Lobonț Gabriela.  Elevii noștri au aflat că această minoritate a avut un rol important la dezvoltarea orașului Oradea, că majoritatea palatelor , care acum fac parte din patrimoniu, au fost gândite, construite și deținute de evrei. Au aflat despre religia, tradițiile și obiceiurile acestora. Au aflat că în perioada interbelică această minoritate națională era numeroasă și bine organizată, astăzi mai trăiesc în Oradea în jur de 300 de evrei. Au fost impresionați de momentele neplăcute din viața evreilor, atunci când aceștia au fost deportați, închiși în lagăre de naziști, forțați la muncă silnică, înfometați, mulți dintre ei murind în aceste lagăre. Au făcut cunoștință cu Eva Heyman, o fetița cam de vârsta lor, prin intermediul expoziției de fotografii și obiecte care infățișează viața fetei înainte de a fi despărțită de familia ei, dusă apoi într-un lagăr de concentrare din care nu s-a mai întors. Pe drumul de întoarcere de la muzeu, am observat câteva dintre palatele care au fost construite de evrei și despre care au aflat la muzeu (Palatul Mosckovits Miksa, Palatul Apolo, Palatul Primăriei, Palatul Rimanoszy etc). Acestă activitate a fost prima din multele care vor urma din proiectul educational La pas prin istorie și tradiții, pe care îl desfășurăm la clasă în acest an școlar.   Autori: Prof. Abrudan Luminița, Brisc Maria