Selectează o Pagină

În cadrul programului „Săptămâna Educației Globale” cu tema „Este lumea noastră! Să acționăm împreună!” elevii claselor a VIII-a A, a VIII-a B, a VI-a A, a IV-a, Pregătitoare A dar și preșcolarii grupelor B, C, D, E au realizat activități educative non-formale ce au vizat concepte despre pace, respect, iubire, cooperare, responsabilitate, globalizare, educație ecologică.

Sub îndrumarea doamnelor profesoare, Ioana Sarca, Patricia Capriș, Bianca Fernea, Maria Brisc, Luminița Abrudan, Roxana Țirb, Denisa Jurjuț, Anca Mureșan, Claudia Butaș, Anamaria Crăciun, Diana Hossu, Maria Sas, Patricia Albirt, Flavia Filimon, Nicoleta Popa,

s-au realizat postere, colaje cu imagini, desene, ateliere de lucru – tip dezbatere, pagini de jurnal, s-au vizionat filme educative având ca obiectiv principal promovarea și susținerea păcii.

De asemenea s-au purtat discuții pe baza unor materiale despre colectarea selectivă a deșeurilor, s-au plantat flori de grădină perene în curtea școlii, s-au căutat soluții la risipa alimentară, manifestarea finalizându-se cu o expoziție a unor colaje, care au sintetizat activitățile desfășurate, expuse pe coridoarele școlii.

 

Autor: Consilier educativ, prof. Bianca Fernea