Selectează o Pagină

 

Țara nu se servește cu declarații de dragoste,

ci cu muncă cinstită și, la nevoie, cu jertfă.

 

 – Mihail Sadoveanu

 

 Integritatea națională desăvârșită în urmă cu 104 ani la Alba Iulia este cea mai mare faptă istorică realizată de către poporul român. În fiecare an, de 1 decembrie le aducem recunoștință înaintașilor noștri care s-au jertfit pentru neamul românesc, pentru teritoriu, pentru dreptul de a fi noi înșine, cu tradițiile noastre, dar mai ales pentru dreptul de a fi liberi.

Toți cei care au înfruntat Vestul sau Estul, Nordul sau Sudul sau cei care au murit la Aiud, la Gherla, la Canal sau la Sighet au avut în suflet adevărate idealuri. Astfel, avem datoria să învățăm cu fiecare clipă să prețuim jertfa dată pentru Țara aceasta.

Cu acest gând s-au îndreptat și câțiva elevi din Consiliul Școlar al Elevilor la manifestațiile organizate  în orașul nostru. Aceștia au fost însoțiți de prof. Bianca Fernea, prof. Raluca Daina și prof. Emanuela Țiț.

O rugăciune și o plecăciune pentru strămoșii noștri!

 

La mulți ani, România!

 

 Autor: prof. Emanuela Țiț