Selectează o Pagină

Proiectul Valori, tradiții și obiceiuri – comori ale sufletului românesc a reunit, la prima întâlnire, 11 școli din județul Bihor. Printre aceste școli s-a numărat și Liceul Greco-Catolic „Iuliu Maniu” reprezentat de elevele Bușanu Beatrice, Mariș Isabela, Sav Melissa și Sășianu Sofia din clasa a VII-a B. Activitățile pentru liceul nostru, din cadrul proiectului, sunt coordonate de prof. Fernea Bianca, prof. Hoduț Natalia, prof. Sarca Ioana și prof. Țiț Emanuela.

Prima activitate, organizată sub forma unei șezători populare, s-a desfășurat la Colegiul Tehnic „Traian Vuia”, Oradea. Activitatea a început printr-un atelier, elevii au confecționat obiecte decorative de Crăciun. Mai apoi, ne-am dat răgaz să ne așezăm să ascultăm câteva colinde. Fiecare școală a pregătit pentru această întâlnire două colinde. Elevele noastre i-au bucurat pe participanți cu colindele: Pe la case luminate și Florile dalbe.

Ne-am bucurat, preț de câteva ore, de această întoarcere în timp și-i mulțumim pentru invitația de a face parte din acest amplu proiect, doamnei prof. Bungău Angela de la Școala Gimnazială „Avram Iancu”, Oradea, coordonatorul acestui proiect.

 

 Autor: prof. Emanuela Țiț