Selectează o Pagină

Marți, 07.02.2023, la Casa Tineretului din Oradea, Corul de copii al Liceului Greco-Catolic ”Iuliu Maniu” a deschis prima ediție a Galei Jurnaliștilor Bihoreni, eveniment în cadrul căruia Uniunea Ziariștilor Profesioniști din Bihor a premiat jurnaliștii din județ, pentru activitatea din anul 2022.

             La invitația Președintelui UZP Bihor, Șerban Carțiș, corul școlii noastre a interpretat un program artistic care a fost răsplătit cu aplauze călduroase de către publicul format din reprezentanţi ai administraţiei locale şi judeţene, cum ar fi prefectul Dumitru Ţiplea, primarul Florin Birta, viceprimarul Antonia Nica, ori reprezentanţi ai societăţii civile precum Preasfinţitul Virgil Bercea, Episcopul Greco-Catolic, dar și reprezentanții tuturor redacţiilor din judeţ, politicieni și oameni de afaceri bihoreni.

            Moderată de directorul publicaţiei Bihoreanul”, Mircea Chirilă, alături de Oana Mudura, fosta jurnalistă Digi 24, prima ediţie a premiilor UZP Bihor a adus pe scenă, pe lângă momentul coral, invitați precum actorul Șerban Borda,  dansatori de la Feeling Dance, soliste de la Școala de Arte Francisc Hubic, dans contemporan, precum și formația
”Frații Jdieri”. 

            Prestația corului nostru a fost transmisă în direct pe https://youtu.be/snQErDPa55A , dar reflectată și în presa de a doua zi:

http://www.uzpbihor.ro/jurnalistii-bihoreni-au-fost-premiati-in-cadrul-galei-uniunii-ziaristilor-profesionisti

https://m.ebihoreanul.ro/stiri/jurnalistii-redactiei-bihoreanul-au-castigat-patru-din-cele-noua-premii-puse-in-joc-la-prima-editie-a-galei-uniunii-ziaristilor-profesionisti-bihor-vezi-cine-sunt-176727.html

 

Prof. NicoletaȚâmpu