Selectează o Pagină

În cadrul Campaniei de prevenire a dependențelor în rândul tinerilor, propusă de Asociația Preventis, elevii clasei a XII-a A au participat la o activitate susținută de dl. Radu Ioan, reprezentantul Fundației Încrederea din Oradea.

Activitatea propusă de doamna dirigintă profesor Adina Radu și doamna profesor de limba română Mihaela Danciu a avut ca scop promovarea sănătății și educației în vederea prevenirii riscurilor asociate consumului de tutun.

Reprezentantul fundației le-a vorbit elevilor despre substanțele din țigări care produc dependență, despre influența anturajului și bolile provocate de consumul de tutun.

În dialogul avut cu elevii, aceștia au fost antrenați în discuții și răsplătiți cu premii.

S-a discutat despre modul în care țigările afectează bugetul unei familii și s-au prezentat date statistice legate de numărul de decese cauzate de fumat.