Selectează o Pagină

Elevii clasei a V-a C au participat la o întâlnire inedită în cadrul proiectului eTwinning FLY- Friends Learning in the Yard, în data de 23 martie. Aceștia s-au întâlnit online, în ora de limba engleză, cu elevi din Turcia și au citit două povești din folclorul românesc, respectiv turcesc.Elevii au formulat întrebări în limba engleză pe baza poveștilor citite, au răspuns colegilor din țara parteneră și au discutat despre ei. Întâlnirea a fost plină de bucurie, elevii având parte nu doar de experiență lingvistică, ci și de cea culturală.

Proiectul este coordonat de școala din Turcia, partenere fiind școli din Italia, Georgia, România, Grecia, Polonia, Letonia. Din partea liceului nostru, sunt implicați în proiect elevii claselor a V-a A și C, coordonați de doamnele profesoare de limba engleză Paula Mureșan și Natalia Hoduț.

Autor: Hodut Natalia