Selectează o Pagină

În data de 18 mai, elevii claselor a V-a A, a V-a B, a IX-a B  și a XI-a B, însoțiți de doamna director adjunct Rodica Mureșan și de profesorii: Paula Mureșan, Camelia Bocor, Emilia Haș, Valeriu Nica și Marius Mic, au realizat, în cadrul săptămânii ,,Școala verde”, o excursie de neuitat, pe meleaguri sălăjene.

Primul popas a fost făcut la Fabrica de șampanie, din Șimleu Silvaniei, unde elevii noștri au aflat povestea vinului spumant ,,Silvania”, distins cu nenumărate premii naționale, pentru calitatea și unicitatea gustului său. Al doilea loc de popas a fost Grădina Botanică ,,Vasile Fati”, din Jibou. Elevii și dascălii lor au găsit, aici, un loc unic, care îmbină multitudinea de plante (aproximativ 5000 de specii) cu acvarii de pești, mini-zoo cu cerbi, căprioare, porci mistreți, grădină japoneză, lacuri cu nuferi. A fost multă veselie și uimire pe chipurile copiilor, dar și multă curiozitate. Ne-am intersectat cu multe grupuri și peste tot era multă veselie și plăcerea de a vedea un colț de rai.