Selectează o Pagină
În data de 29 mai, elevii din clasele a X-a A și a XI-a A, părinții copiilor din clasa pregătitoare, și alți profesori din școala noastră au avut parte de un moment special, cu o deosebită încărcătură spirituală și patriotică, prezentat de trupa de teatru a școlii noastre și de elevii din clasa pregătitoare. La eveniment au participat domnul director Andrei Cristea și doamna director adjunct Rodica Mureșan. Sub îndrumarea doamnelor profesor: Camelia Bocor, Monica Gașpar, Nicoleta Țâmpu și Bejușca Iulia, a fost reactualizat contextul evenimentelor Marii Uniri de la 1 Decembrie 1918,  în piesa de teatru ,,Răsărit de soare”, scrisă de doamna profesor Paula Băliban.

 Este bine cunoscut rolul hotărâtor al mentorului spiritual al școlii noastre, omul politic Iuliu Maniu, în toate marile momente ale anului 1918. Pe scena din Sala Festivă a școlii noastre, elevi din clasele a IX-a A, a X-a A, a XI-a A și a XI-a B au dat viață unor eroi ai anului 1918, care au contribuit la Marea Unire: regele Ferdinand, regina Maria, episcopul greco-catolic Iuliu Hossu, episcopul ortodox Miron Cristea, Iuliu Maniu, Ion I. C. Brătianu, Vasile Goldiș, ambasadorul Austro-Ungariei. Lor li s-au adăugat copiii din clasa pregătitoare și doi copii din clasa a VI-a A, care au întruchipat vocea și bucuria oamenilor simpli care au participat la acest eveniment cu profunde implicații în ființarea noastră ca popor.

Acest moment încărcat de emoție a fost dedicat celei care a fost omul și doamna profesor Paula Băliban.