Selectează o Pagină

Dacă fiecare mătura la ușa lui, este curat peste tot în lume…

-Daniela Hell

 

Sâmbătă, 16 septembrie, asociația Let`s do it, Romania a organizat proiectul Ziua de Curățenie Națională – 2023, proiect desfășurat în context global în 191 de țări, sub numele de „World Cleanup Day”.

Câțiva elevi din cadrul Consiliului Școlar al Elevilor, însoțiți de prof. consilier educativ Fernea Bianca și prof. coordonator Emanuela Țiț, au dorit să participe la această activitate. Am răspuns afirmativ acestei invitații, deoarece susținem un comportament responsabil și credem că, astfel de acțiuni sunt importante, nu atât pentru gestul în sine de a face curat în jurul nostru, dar mai ales pentru a-i inspira și pe alții.

Trebuie să înțelegem că suntem responsabili de mediul nostru imediat apropiat și acționând înțelept vom avea o lume mai curată. De aici și fraza Dacă fiecare mătura la ușa lui, este curat peste tot în lume…

În lumina acestui crez, dimineața devreme, ne-am îndreptat spre malul râului Peța, zona Universității și am adunat ceea ce alții au uitat în urma lor.

 

Autor:

prof. Emanuela Țiț