Selectează o Pagină

“Educaţiunea e cultura caracterului, cultura e educaţiunea minţii” Mihai Eminescu

       În data de 05.10.2023, cu prilejul Zilei Mondiale a Educației, Inspectoratul Școlar Județean Bihor, Casa Corpului Didactic a Județului Bihor, Colegiul Național „Emanuil Gojdu” Oradea și Colegiul Național „Mihai Eminescu” Oradea au organizat „Ziua Educației Bihorene”.

       Evenimentul a cuprins o serie de workshopuri adresate cadrelor didactice care își desfășoară activitatea la nivelul primar, respectiv profesorilor care predau la nivelurile gimnazial și liceal. Atelierele de lucru au fost practice și pline de exemple de bune practici. S-au prezentat: tabla interactivă Samsung, diverse aplicatii digitale, precum Bookcreator, Thinkercad, QuiqView, Padlet etc., informații despre copiii generației Alpha.  Școala trebuie să fie în pas cu generațiile pe care le învață. Digitalizarea, vrem nu vrem, face parte din viața noastră și trebuie folosită la clasă atunci cand aduce plus valoare obiectivelor lecțiilor.

     O parte din profesorii liceului nostru care predau fie în Alternativa Step by Step, fie materii precum: limba română, limba engleză, limba germană, chimie, istorie, biologie și informatică au participat la această activitate de formare și le mulțumim: Albirit Patricia, Bandi Raluca, Ciupleu Ioana, Dobrata Bianca, Sarca Ioana, Fernea Bianca, Hoduț Natalia, Iftimiciuc Dorina, Marian Mihaela, Olău Mihaela, Ursu Krisztina, Pintea Adriana, Tănescu Iulia, Tirb Denisa și Țiț Emanuela.

Hoduț Natalia

prof. responsabil Comisia pentru Mentorat Didactic și Formare în Carierea Didactică