Selectează o Pagină

În data de 5 octombrie 2023 a avut loc concursul regional de proiecte interdisciplinare cu participare națională, adresat elevilor de liceu, cu tema: Probleme actuale ale omenirii, și care a avut drept moto: I see humans but no humanity.  La acest concurs au participat 4 echipe de elevi de la liceul nostru, coordonați de doamnele profesoare: Ciupleu Ioana, Haș Emilia și Danciu Mihaela. Subiectele prezentate au fost:

  • Poluări de diverse tipuri: Poluarea mărilor și a oceanelor – Somogyi Iulia și Jurca Gabriel, coordonați de Ciupleu Ioana
  • Schimbări climatice – Bulcău David și Pupillo Domenico, coordonați de Danciu Mihaela
  • Traficul de droguri – Ripaș Sonia și Cicedea Denisa, coordonați de Haș Emilia
  • Lupta pentru pace și reconstrucție – Cuc Alexandru și Monenci Darius, coordonați de Ciupleu Ioana

Fișierele PowerPoint și filmările realizate de elevii noștri au fost recompensate cu 3 mențiuni.

Felicitări elevilor implicați, care au sacrificat din timpul lor liber și care au aprofundat subiectele arzătoare ale omenirii în acest moment și s-au perfecționat în realizarea și expunerea eficientă a unei prezentări.