Selectează o Pagină

Clipe de bucurie la Liceul Greco-Catolic „Iuliu Maniu” din Oradea. În anul 2023 a avut loc prima competiție internațională de desene ale elevilor „Imaginary life” organizată de Școala de Artă Raseiniai, Lituania. Peste 110 participanți din Lituania, Estonia, Anglia și România și-au arătat interesul pentru statul Lituaniei, istoria sa, moștenirea culturală și spirituală a oamenilor din regiunea Raseiniai și opera scriitorului lituanian Jonas Mačiukevičius. Cei 10 copii talentați ai Liceului Greco-Catolic „Iuliu Maniu” din Oradea din clasa a III a A : Bulc Lara Antonia, Csiszer Elisa, Goina Irina , Huvelyes Evelin, Ile Bota Cristian, Mateș Anais Flavia , Negrău Ianis , Robu Sonia, Singur Sara, Tifor Matei coordonați de doamnele prof. înv.primar Chiș Liliana și de prof. înv primar Albirt Patricia, au încântat în mod deosebit juriul prin lucrările lor în care abundă culoarea, preocuparea pentru tehnicile artistice și minunata lume fascinantă a copilăriei. Printre elevii câștigători, eleva Bulc Lara Antonia din clasa a III a A care la categoria de vârsta 7- 11 ani, a obținut la această prestigioasă competiție locul II. Educația copiilor noștri este o munca nobilă și o responsabilitate extrem de dificilă.

De aceea este bine să le arătăm mereu recunoștință și apreciere îndrumătorilor școlari, pentru răbdarea și implicarea lor zilnică în formarea copiilor noștri. Doamnele învățătoare merită toată recunoștința și prețuirea noastră, chiar dacă nu suntem mereu conștienți de impactul pe care îl au asupra vieților copiilor noștri, își dedică viața formarii noii generații, punându-și în joc pasiunea, răbdarea și devotamentul pentru a-i îndruma spre lumina cunoașterii. Prin urmare, credem că li se cuvine un binemeritat: „Mulțumesc!“.

Sincere felicitări tuturor, în special minunaților noștri copii!